Zadbajmy o drogi moczowe naszego pupila (psa lub kota)

Istnieje wiele czynników, które wpływają na podatność naszych podopiecznych na wystąpienie schorzeń w obrębie dróg moczowych. Niestety my sami nie pozostajemy bez winy, bowiem nieprawidłowa diera jest bardzo szkodliwa dla organizmu zwierzęcia. Inne czynniki, które mogą przyczynić się do zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia schorzeń układu moczowego to: nieprawidłowości w budowie dróg moczowych, nieprawidłowe ułożenie lub umiejscowienie pęcherza moczowego względem ujścia cewki moczowej, czy też przewężenie przewodów wyprowadzających mocz.

Elementem często pomijanym przy infekcjach dolnych dróg moczowych jest możliwość zarażenia się naszego pupila od innych zwierząt. W dużych miastach zagęszczenie psów i kotów jest bardzo duże i ich wzajemne kontakty mogą prowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji, których najczęstszą przyczyną są bakterie „Escherichia coli”. Infekcje wywołane przez szczepy bakteryjne w obrębie dolnych dróg moczowych mają często charakter nawracający. Wspomniana wcześniej nieprawidłowa dieta może prowadzić do zmiany pH moczu. Prawidłowe pH moczu psa czy kota powinno być kwaśne (pH ≤ 6). Mocz o pH zasadowym lub obojętnym u zwierząt mięsożernych może prowadzić do powstawania kryształów zwanych struwitami (fosforany amonowo-magnezowe), przy czym ryzyko wystąpienia tego schorzenia jest największe u kotów. Struwity powodują utrudnione oddawanie moczu, mogą też doprowadzić do całkowitego zablokowania dróg moczowych, co jest bardzo niebezpieczną sytuacją dla zwierzęcia i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii.

Takie oto składniki diety mogą pomóc naszemu pupilowi:

A). Glukozamina krystaliczna – cechuje się bardzo wysoką biodostępnością. Jest odpowiedzialna za odbudowę warstwy mucynowej pęcherza moczowego.

B). Proantocyjanidyny (PAC) – zawarte w ekstrakcie z żurawiny oblepiając fimbrie bakterii patologicznie występujących w pęcherzu moczowym zwierzęcia, ograniczają ich adhezję do nabłonka pęcherza moczowego, a tym samym ich namnażanie.

C). Ekstrakt z pietruszki zwyczajnej – poprzez hamowanie aktywności pompy sodowo-potasowej w rdzeniu i korze nerek wykazuje działanie moczopędne.

D). Witamina C obniża pH moczu.

Warto sięgać po rozwiązania sprawdzone przez lekarzy weterynarii. Możemy zapytać o preparat Urinoloxan.

Co to jest Urinoloxan?

Urinoloxan dog i Urinoloxan cat to preparaty przeznaczone dla psów i kotów, które wspomagają przywracanie równowagi dróg moczowych. Oto ich dobroczynne działanie:

a). działanie moczopędne.

b). działanie przeciwzapalne.

c). obniżanie pH moczu.

d). stymulacja układu odpornościowego.

e). blokowanie adhezji bakterii do nabłonka dróg moczowych.

f). ochrona przed urazami mechanicznymi ścian pęcherza.

g). ochrona przed przyleganiem bakterii.