Duże drzewa do ogrodu

Posiadanie drzewa w ogrodzie jest marzeniem wielu ludzi. Nie każdy ma dużą działkę, ale jeśli jesteś w gronie szczęśliwców mających duży ogród grzechem byłoby nie posadzenie w nim drzewa.

Drzewa są bez wątpienia najbardziej niezwykłymi roślinami jakie można uprawiać w naszym klimacie. Rosną wiele lat z każdym rokiem stając się większe i wyższe, próbują niejako dosięgnąć nieba. Są schronieniem dla wielu zwierząt, tworzą unikalne środowisko dla owadów, ptaków, drobnych ssaków czy grzybów. Duże i wiekowe drzewo to ogromny skarb, ale nawet jeszcze młode, kilkuletnie drzewka są ostoją fauny i w znaczący sposób poprawiają ekosystem.

Istnieje wiele gatunków zarówno naszych rodzimych jak i egzotycznych drzew które możesz wybrać do swojego ogrodu. Jeżeli zależy ci na szybkim wzroście idealnym wyborem będzie wierzba, szczególnie urokliwie wygląda płacząca odmiana wierzby białej. Potrzebuje dużo słońca i wilgotnej gleby, bardzo dobrze radzi sobie nad zbiornikami wodnymi. Dęby są nieodzownym elementem polskiego krajobrazu, występujące u nas dąb szypułkowy i bezszypułkowy nie różnią się znacznie od siebie, oba są bardzo łatwe w uprawie i poradzą sobie na większości gleb. Rosną wolno, ale odwdzięczą się jedynym w swoim rodzaju majestatycznym wyglądem.

Znacznie szybciej rosną dęby amerykańskie, popularny u nas dąb czerwony zadomowił się na tyle dobrze, że występuje praktycznie w całej Polsce. Posiada bardzo duże żołędzie, a jego przebarwiające się na jesień liście urozmaicom październikowy ogrod. Jedynymi z najbardziej wartościowych dla owadów drzew są lipy. Hodowcy sprawili, że sadząc odpowiednie gatunki i odmiany, możemy cieszyć się zapachem lip od ostatnich dni czerwca, aż do września. Na początek zakwitają rodzime lipy szerokolistne i drobnolistne, potem gatunki amerykańskie i azjatyckie, jak lipa amerykańska czy wonna, jako ostatnia kwitnie jesienna lipa Henryego.

Z obcych gatunków warto wspomnieć o platanie klonolistnym. Jest ogromnym drzewem, posiada duże, błyszczące liście i wyjątkową łuszczącą się korę. Rośnie bardzo szybko i zdrowo. Wśród roślin iglastych na uwagę zasługują sosny. Poradzą sobie w prawie każdym ogrodzie, nie wymagają praktycznie żadnej opieki. Jest wiele gatunków które warte są zastosowania przez swój egzotyczny wygląd. Sosna wejmutka posiada bardzo miękkie igły, rośnie szybko. Podobna do niej jest sosna himalajska, której igły są bardzo długie i delikatnie opadają z gałęzi niczym włosy.

Sosna żółta natomiast posiada bardzo sztywne i długie igły osadzone równomiernie wokół całego pędu. Daglezja jest najszybciej rosnącym u nas gatunkiem iglastym, bardzo podobna do świerka, jej igły po rozwarciu wydzielają zapach cytrusów. Podobną właściwość ma jodła kalifornijska. Bardzo reprezentacyjne drzewo, dzięki swojemu stalowemu kolorowi idealnie nadaje się do tworzenia barwnych kompozycji z innymi gatunkami.

Ogród bez drzew wydaje się niekompletny, zwłaszcza gdy mamy wystarczająco miejsca, aby sobie na nie pozwolić. Sadźmy drzewa

One thought on “Duże drzewa do ogrodu

Dodaj komentarz